AK Dinamo-Zrinjevac najuspješniji klub i u 2012.

Zagreb (05.01.2013.) - Temeljem Pravilnika o bodovanju uspješnosti klubova za 2012. godinu kroz 10 različitih kriterija bodovani su klubovi za 2012. godinu, a uvjerljivo najuspješniji klub i ove godine je Dinamo-Zrinjevac sa 117.024,5 boda, drugi je Agram sa 93.420 bodova, a treća Mladost sa 63.637 bodova. Nakon ova tri kluba slijede ASK Split, Slavonija-Žito, Kvarner-Autotrans, Zagreb-Ulix, Aviokarte.hr, Sloboda, AŠK Zadaritd. Ukupno je bodovano 78 klubova. Kompletan poredak klubova s pripadajućim bodovima možete vidjeti ovdje

AK Dinamo-Zrinjevac je uvjerljivo na prvom mjestu petu sezonu za redom od kada se boduju klubovi po ovim kriterijima. Najviše je napredovao AK Agram koji se zadržao na drugom mjestu, ali je sakupio čak 93.420 bodova te se značajnu približio vodećem klubu. Najbolji plasman u zadnjih 5 godina ostvarila je zagrebačka Mladost plasmanom na treće mjesto sa 63.637 bodova. Od vodećih klubova napretke u odnosu na prošlu sezonu ostvarili su ASK koji je sa 6. dopsio na 4. mjesto i Slavonija-Žito koja je sa 7. skočila na 5. mjesto. Pad je zabilježio Kvarner-Autotrans koji je s četvrtog pao na 6. mjesto, a najznačajniji pad je zabilježio AK Zagreb-Ulix koji je sa 3. pao na 7. mjesto.
Zanimljivo je pogledati i bodove po pojedinim kriterijama. Po 1. kriteriju (medalje na međunarodnim natjecanjima) samo su dva kluba osvajila bodove i to Dinamo-Zrinjevac 15.000 bodova Zahvaljujući Sandri Perković te Slavonija-Žito 1.500 bodova zahvaljujući Ivanu Horvatu. Uvjerljivo najviše bodova po 3. kriteriju (nastupi na međunarodnim natjecanjima) ima Dinamo-Zrinjevac i to 15.375 bodova. U 4. kriteriju (državni rekordi) dominirala je osječka Slavonija-Žito osvojivši čak 17.100 bodova zahvaljujući prvenstveno Ivanu Horvatu. Najviše bodova u 5. kriteriju (osvojene medalje na PH) ostavrio je opet Dinamo-Zrinjevac, a u 6. i 7. kriteriju (ekipna PH i kupovi) dominirao je Agram sa osvojenih 10.240 odnosno 9483,5 boda. U 8. kriteriju (deset najboljih rezulatat po IAAF bodovnim tablicama) kao i do sada uvjerljiv je bio Dinamo-Zrinjevac sakupivši ovaj put tek neznatno manje od 1100 bodova u prosjeku točnije 1097,5. Više od 1000 bodova u prosjeku imaju još samo dva kluba i to Kvarner-Autotrans 1019,2 i ASK 1008,2 bodaZanimljiv je i 9. kriterij (broj registriranih atletičara u HAS-u) gdje je više nego uvjerljivo pvi ASK sa čak 21.010 bodova.

HAAK Mladost, AK AGRAM, AK DINAMO-ZRINJEVAC, ASK, AK KVARNER, AK SLAVONIJA-ŽITO, AK SLOBODA